Yaşam

Dünya, Bir Milyar Hidrojen Bombasının Gücüne Sahip Devasa Bir Güneş Fırtınasıyla Karşı Karşıya!

Güneş’in atmosferindeki şiddetli patlamalara ve parlamalara verilen isim olan güneş patlamaları, aslında oldukça sık rastlanan olaylardır. Daha geçen hafta ‘X-sınıfı’ bir parlama yaşayan Güneş yüzünden, gezegenimiz bir milyar hidrojen bombası gücünde devasa bir Güneş fırtınasıyla karşı karşıya kalabilir. Bu yazıda bunun hakkında konuşuyoruz.

Kaynak:https://www.dailystar.co.uk/news/dünya…

Dünya çok yakında bir milyar hidrojen bombası gücündeki büyük bir güneş fırtınasının ‘ateş hattında’ olabilir.

Geçen hafta Güneş’in uzak tarafında meydana gelen büyük bir patlamanın potansiyel bir ‘X-sınıfı’ parlama olduğu ortaya çıktı ve gökbilimcilerden Uzay Yolu tarzı uyarılar geliyor. Güneş’in üretebileceği en güçlü parlamalardan biri olan bu patlama gezegenimizi kıl payı ıskalarken, Güneş’in yüzeyinde patlamadan sorumlu olan bölge yakında bize geri dönebilir.

En kötü senaryoda, kıta ölçeklerinde büyük elektrik kesintileri meydana gelebilir.

Eski NASA astronomu Tony Phillips, “Bu büyük aktif bölgenin boyutu ve karmaşıklığı göz önüne alındığında, patlamaların önümüzdeki günlerde devam etmesi muhtemel” diyor.

X sınıfı güneş patlamaları en tehlikeli patlamalar arasındadır.

NASA yaptığı açıklamada, doğrudan Dünya’ya nişan alındığında, X sınıfı güneş patlamalarının “radyo iletişimini, elektrik şebekelerini, navigasyon sinyallerini etkileyebileceğini ve uzay aracı ve astronotlar için risk oluşturabileceğini” söyledi.

Güneş şu anda 11 yıllık Güneş döngüsünün çok aktif bir aşamasındadır.

Mevcut basamak, 2025’te zirveye ulaşması beklenen ‘Solar Cycle 25’ olarak biliniyor. NASA, çeşitli uzay araçlarıyla Güneş’i izleyerek güneş patlamalarını ve diğer uzay hava olaylarını sürekli olarak takip ediyor. Güneş Dinamikleri Gözlemevi’ne ek olarak, Güneş ve Heliosferik Gözlemevi (SOHO), uzay hava olaylarını sistematik olarak izler.

Bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

sulogluhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu