Ekonomi

Tarlada soğanın fiyatı 4 liraya indi

Birkaç ay önce yüksek fiyatıyla gündemden düşmeyen kuru soğanın fiyatı, hasadın başlamasıyla birlikte hızla düştü. Türkiye’nin en nadide yerlerinin bulunduğu bereketli Amik Ovası’nda soğan hasadı sona erdi.

Mevsimlik tarım işçileri sabahın erken saatlerinde tarlaya girerek soğan hasadını gerçekleştiriyor. Tarlalardan çıkarılan eserler 4-5 TL’ye satılıyor, kamyonlara yüklenip marketlere ve yurdun dört bir yanına gönderiliyor. Ekim fazlası ve yüksek verimin ardından bu rekolte ile piyasadaki soğan fiyatının dengelendiği bildirildi. Soğan hasadı ve binlerce soğan çuvalı da drone ile fotoğraflandı.

“Devletimizin kararı tüketiciyi korumaktır”

Aynı zamanda soğan üreticisi olan Reyhanlı Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, Adana, Hatay, Gaziantep ve diğer yerlerde soğan hasadının başlamasıyla birlikte fiyatların hızla düştüğünü söyledi. “Birincisi, onları yetiştirenler iyi para kazandılar. Elbette ihracatın yasaklanmasındaki amaç tüketiciyi korumak, devletimizin aldığı bu kararı destekliyoruz. Devletimizin yanındayız. Burada önemli olan insanların bir plan programa göre ekim yapması”söz konusu.

“4 ile 6 lira arası”

Üreticiye soğan ihracatıyla destek olmak isteyen Zaroğlu, ”Son zamanlarda tarlada soğanın fiyatı 4-6 liraya düştü. Önceleri 15 ila 17 liradan satılırken daha sonra bölgelerde ürünün büyümesi ve rekoltesinin yüksek olması pazarı etkiledi. Buradaki tek çözüm ihracata açılıp ürünlerden çıkmak. Burada yetişen beyaz soğan, restoranlarda kullanılan tatlı soğandır. Türkiye’de en erken yetişen bölgede bulunan ürünümüzdür.söz konusu.

bozuyuk-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu